New Zealand Vs Netherlands
1-Innings Match Played At Rajiv Gandhi Stadium, Hyderbad, 09-Oct-2023, World Cup 2023
New Zealand Win by 99 runs
Toss won by Netherlands
Umpires Paul Reiffel - Rod Tucker - Joel Wilson
Umpire notes Match referee: Andy Pycroft. Res ump: Nitin Menon
Home Side (neutral)
Player of Match M Santer
Points Awarded New Zealand 2, Netherlands 0
New Zealand 1st Innings 322/7 Closed (Overs 50)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
D Conway c B de Leede b R van der Merwe 32 51 40 5 1
W Young c B de Leede b P van Meekeren 70 106 80 7 2
R Ravindra c S Edwards b R van der Merwe 51 87 51 3 1
D Mitchell   b P van Meekeren 48 67 47 5 2
T Latham*+ st S Edwards b A Dutt 53 72 46 6 1
G Phillips c S Edwards b B de Leede 4 6 4 1 0
M Chapman c R van der Merwe b A Dutt 5 11 13 0 0
M Santer not out   36 25 17 3 2
M Henry not out   10 6 4 0 1
L Ferguson dnb            
T Boult dnb            
extras   (b0 lb3 w8 nb2) 13        
TOTAL   7 wickets for 322        
FOW
1-67(D Conway) 2-144(W Young) 3-185(R Ravindra) 4-238(D Mitchell) 5-247(G Phillips)
6-254(M Chapman) 7-293(T Latham)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
A Dutt 10 2 62 2 1 -
R Klein 7 1 41 0 1 -
P van Meekeren 9 0 59 2 - 1
R van der Merwe 9 0 56 2 - -
C Ackerman 4 0 28 0 - -
B de Leede 10 0 64 1 - 1
Vikramjit Singh 1 0 9 0 - -
Netherlands 1st Innings 223/10 All Out (Overs 46.3)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
Vikramjit Singh   b M Henry 12 22 20 1 0
M O'Dowd lbw b M Santer 16 40 31 2 0
C Ackerman c M Henry b M Santer 69 98 73 5 0
B de Leede c T Boult b R Ravindra 18 21 25 3 0
Teja Nidamanuru run out L Ferguson/T Latham   21 28 26 2 1
S Edwards*+   c&b M Santer 30 37 27 2 1
Sybrand Engelbrecht c D Conway b M Henry 29 55 34 3 0
R van der Merwe c M Henry b M Santer 1 9 6 0 0
R Klein lbw b M Santer 8 23 15 0 0
A Dutt   b M Henry 11 19 20 0 1
P van Meekeren not out   4 5 3 1 0
extras   (b0 lb1 w2 nb1) 4        
TOTAL   10 wickets for 223        
FOW
1-21(Vikramjit Singh) 2-43(M O'Dowd) 3-67(B de Leede) 4-117(Teja Nidamanuru)
5-157(C Ackerman) 6-174(S Edwards) 7-180(R van der Merwe) 8-198(R Klein)
9-218(Sybrand Engelbrecht) 10-223(A Dutt)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
T Boult 8 0 34 0 1 -
M Henry 8.3 0 40 3 - -
M Santer 10 0 59 5 - -
L Ferguson 8 0 32 0 - -
R Ravindra 10 0 46 1 - -
G Phillips 2 0 11 0 - -
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
The Week Ahead
T20 World Cup
14 June Group A: USA v Ireland (Lauderhill)
14 June Group C: New Zealand v Uganda (San Fernando)
14 June Group D: South Africa v Nepal (Saint Vincent)
15 June Group A: Canada v India (Lauderhill)
15 June Group B: England v Namibia (Antigua)
15 June Group B: Australia v Scotland (Saint Lucia)
16 June Group A: Ireland v Pakistan (Lauderhill)
16 June Group D: Bangladesh v Nepal (Saint Vincent)
16 June Group D: Sri Lanka v Netherlands (Saint Lucia)
17 June Group C: New Zealand v Papua New Guinea (San Fernando)
17 June Group C: West Indies v Afghanistan (Saint Lucia)
Ireland Academy
14 June 3rd ODM: Emerging Ireland v West Indies Academy (Bready)
18 June 1st 4-day match: Emerging Ireland v West Indies Academy (Comber)
Women's Super 3s
16 June T20: Dragons v Scorchers (Lisburn)
16 June T20: Dragons v Typhoons (Lisburn)
NCU Challenge Cup
15 June Round 3: Lisburn v Derriaghy (Wallace Park)
15 June Round 3: Muckamore v CSNI (Moylena)
15 June Round 3: North Down v Instonians (Comber)
15 June Round 3: Woodvale v Waringstown (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
15 June Armagh v Donacloney Mill (The Mall)
15 June Belfast v Derriaghy (Mallusk)
15 June Drumaness Superkings v Templepatrick (Village Ground)
15 June Laurelvale v Cregagh (Laurelvale)
15 June Lurgan v Ballymena (Pollock Park)
CL T20 Cup
15 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
15 June Group A: Dublin University v The Hills (College Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
16 June Group A: North County v The Hills (Balrothery)
16 June Group A: The Hills v Balbriggan (The Vineyard)
16 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
NW Premiership
15 June Ardmore v Bready (The Bleachgreen)
15 June Brigade v Killyclooney (Beechgrove)
15 June Coleraine v Donemana (Sandel Lodge)
15 June Eglinton v Newbuildings (Eglinton)
NW Championship
15 June Fox Lodge v Bonds Glen (Ballymagorry)
15 June The Nedd v Strabane (The Nedd)
15 June Glendermott v Ballyspallen (The Rectory)
15 June Burndennett v St Johnston (Burndennett)
NWCU Women
17 June Eglinton v Bready (Eglinton)
17 June Fox Lodge v Newbuildings (Ballymagorry)
17 June Strabane v Bonds Glen (Strabane Park)
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
Latest Photos
 Ireland Academy v West Indies Academy, Match 2
13 June (CricketEurope)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
 Johnny Thompson