Sri Lanka Vs Australia
1-Innings Match Played At Bharat Ratna SABVE CS, Lucknow, 16-Oct-2023, World Cup 2023
Australia Win by 5 wkts
Toss won by Sri Lanka
Umpires Joel Wilson - Chris Gaffaney - Chris Brown
Umpire notes Match referee: Richie Richardson.
Home Side (neutral)
Player of Match A Zampa
Points Awarded Sri Lanka 0, Australia 2
Sri Lanka 1st Innings 209/10 All Out (Overs 43.3)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
Pathum Nissanka c D Warner b P Cummins 61 103 67 8 0
Kusal Perera   b P Cummins 78 123 82 12 0
Kusal Mendis*+ c D Warner b A Zampa 9 27 13 0 0
Sadeera Samarawickrama lbw b A Zampa 8 15 8 1 0
Charith Asalanka c M Labuschagne b G Maxwell 25 75 39 0 1
Dhananjaya de Silva   b M Starc 7 13 13 1 0
Dunith Wellalage run out P Cummins   2 9 9 0 0
Charinika Karunaratne lbw b A Zampa 2 12 11 0 0
Maheesh Theekshana lbw b A Zampa 0 7 5 0 0
Lahiru Kumara   b M Starc 4 6 8 1 0
Dilshan Madushanka not out   0 12 6 0 0
extras   (b2 lb2 w9 nb0) 13        
TOTAL   10 wickets for 209        
FOW
1-125(Pathum Nissanka) 2-157(Kusal Perera) 3-165(Kusal Mendis)
4-166(Sadeera Samarawickrama) 5-178(Dhananjaya de Silva) 6-184(Dunith Wellalage)
7-196(Charinika Karunaratne) 8-199(Maheesh Theekshana) 9-204(Lahiru Kumara)
10-209(Charith Asalanka)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
M Starc 10 0 43 2 4 -
J Hazlewood 7 1 36 0 1 -
P Cummins 7 0 32 2 1 -
G Maxwell 9.3 0 36 1 1 -
A Zampa 8 1 47 4 2 -
M Stoinis 2 0 11 0 - -
Australia 1st Innings 215/5 Closed (Overs 35.2)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
M Marsh run out Charinika Karunaratne/Kusal Mendis   52 67 51 9 0
D Warner lbw b Dilshan Madushanka 11 16 6 0 1
S Smith lbw b Dilshan Madushanka 0 4 5 0 0
M Labuschagne c Charinika Karunaratne b Dilshan Madushanka 40 100 60 0 0
J Inglis+ c Maheesh Theekshana b Dunith Wellalage 58 75 59 5 1
G Maxwell not out   31 30 21 4 2
M Stoinis not out   20 10 10 2 1
M Starc dnb            
P Cummins* dnb            
A Zampa dnb            
J Hazlewood dnb            
extras   (b0 lb0 w3 nb0) 3        
TOTAL   5 wickets for 215        
FOW
1-24(D Warner) 2-24(S Smith) 3-81(M Marsh) 4-158(M Labuschagne) 5-192(J Inglis)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
Lahiru Kumara 4 0 47 0 - -
Dilshan Madushanka 9 2 38 3 1 -
Maheesh Theekshana 7 0 49 0 - -
Dunith Wellalage 9.2 0 53 1 - -
Charinika Karunaratne 3 0 15 0 2 -
Dhananjaya de Silva 3 0 13 0 - -
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
The Week Ahead
T20 World Cup
14 June Group A: USA v Ireland (Lauderhill)
14 June Group C: New Zealand v Uganda (San Fernando)
14 June Group D: South Africa v Nepal (Saint Vincent)
15 June Group A: Canada v India (Lauderhill)
15 June Group B: England v Namibia (Antigua)
15 June Group B: Australia v Scotland (Saint Lucia)
16 June Group A: Ireland v Pakistan (Lauderhill)
16 June Group D: Bangladesh v Nepal (Saint Vincent)
16 June Group D: Sri Lanka v Netherlands (Saint Lucia)
17 June Group C: New Zealand v Papua New Guinea (San Fernando)
17 June Group C: West Indies v Afghanistan (Saint Lucia)
Ireland Academy
14 June 3rd ODM: Emerging Ireland v West Indies Academy (Bready)
18 June 1st 4-day match: Emerging Ireland v West Indies Academy (Comber)
Women's Super 3s
16 June T20: Dragons v Scorchers (Lisburn)
16 June T20: Dragons v Typhoons (Lisburn)
NCU Challenge Cup
15 June Round 3: Lisburn v Derriaghy (Wallace Park)
15 June Round 3: Muckamore v CSNI (Moylena)
15 June Round 3: North Down v Instonians (Comber)
15 June Round 3: Woodvale v Waringstown (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
15 June Armagh v Donacloney Mill (The Mall)
15 June Belfast v Derriaghy (Mallusk)
15 June Drumaness Superkings v Templepatrick (Village Ground)
15 June Laurelvale v Cregagh (Laurelvale)
15 June Lurgan v Ballymena (Pollock Park)
CL T20 Cup
15 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
15 June Group A: Dublin University v The Hills (College Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
16 June Group A: North County v The Hills (Balrothery)
16 June Group A: The Hills v Balbriggan (The Vineyard)
16 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
NW Premiership
15 June Ardmore v Bready (The Bleachgreen)
15 June Brigade v Killyclooney (Beechgrove)
15 June Coleraine v Donemana (Sandel Lodge)
15 June Eglinton v Newbuildings (Eglinton)
NW Championship
15 June Fox Lodge v Bonds Glen (Ballymagorry)
15 June The Nedd v Strabane (The Nedd)
15 June Glendermott v Ballyspallen (The Rectory)
15 June Burndennett v St Johnston (Burndennett)
NWCU Women
17 June Eglinton v Bready (Eglinton)
17 June Fox Lodge v Newbuildings (Ballymagorry)
17 June Strabane v Bonds Glen (Strabane Park)
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
Latest Photos
 Ireland Academy v West Indies Academy, Match 2
13 June (CricketEurope)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
 Johnny Thompson