South Africa Vs England
1-Innings Match Played At Wankhede Stadium, Mumbai, 20-Oct-2023, World Cup 2023
South Africa Win by 229 runs
Toss won by South Africa
Umpires Kumar Dharmasena - Nitin Menon - Paul Reiffel
Umpire notes Match referee: Javagal Srinath, Res ump: Joel Wilson
Home Side (neutral)
Player of Match Heinrick Klassen
Points Awarded South Africa 2, England 0
South Africa 1st Innings 399/7 Closed (Overs 50)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
Q de Kock+ c J Buttler b R Topley 4 3 2 1 0
R Hendricks   b Adil Rashid 85 111 75 9 3
Rassie van der Dussen c J Bairstow b Adil Rashid 60 86 61 8 0
Aiden Markram* c J Bairstow b R Topley 42 63 44 4 0
Heinrick Klassen   b G Atkinson 109 119 67 12 4
David Miller c B Stokes b R Topley 5 7 6 1 0
Marco Jansen not out   75 72 42 3 6
G Coetzee c sub b G Atkinson 3 2 3 0 0
Keshav Maharaj not out   1 1 1 0 0
Kagiso Rabada dnb            
L Ngidi dnb            
extras   (b2 lb3 w9 nb1) 15        
TOTAL   7 wickets for 399        
FOW
1-4(Q de Kock) 2-125(Rassie van der Dussen) 3-164(R Hendricks) 4-233(Aiden Markram)
5-243(David Miller) 6-394(Heinrick Klassen) 7-398(G Coetzee)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
R Topley 8.5 0 88 3 4 -
D Willey 9 1 61 0 3 1
J Root 6.1 0 48 0 - -
G Atkinson 9 0 60 2 1 -
M Wood 7 0 76 0 1 -
Adil Rashid 10 0 61 2 - -
England 1st Innings 170/9 All Out (Overs 22)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
J Bairstow c Rassie van der Dussen b L Ngidi 10 13 12 1 1
D Malan c Q de Kock b Marco Jansen 6 30 11 1 0
J Root c David Miller b Marco Jansen 2 9 6 0 0
B Stokes   c&b Kagiso Rabada 5 20 8 1 0
H Brook lbw b G Coetzee 17 33 25 2 1
J Buttler*+ c Q de Kock b G Coetzee 15 14 7 2 1
D Willey c Kagiso Rabada b L Ngidi 12 24 12 1 1
Adil Rashid c R Hendricks b G Coetzee 10 14 14 1 0
G Atkinson   b Keshav Maharaj 35 31 21 7 0
M Wood not out   43 25 17 2 5
R Topley Absent Hurt            
extras   (b0 lb9 w5 nb1) 15        
TOTAL   9 wickets for 170        
FOW
1-18(J Bairstow) 2-23(J Root) 3-24(D Malan) 4-38(B Stokes) 5-67(J Buttler)
6-68(H Brook) 7-84(Adil Rashid) 8-100(D Willey) 9-170(G Atkinson)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
L Ngidi 5 1 26 2 3 -
Marco Jansen 5 0 35 2 1 -
Kagiso Rabada 6 1 38 1 - 1
G Coetzee 4 0 35 3 1 -
Keshav Maharaj 2 0 27 1 - -
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
The Week Ahead
T20 World Cup
14 June Group A: USA v Ireland (Lauderhill)
14 June Group C: New Zealand v Uganda (San Fernando)
14 June Group D: South Africa v Nepal (Saint Vincent)
15 June Group A: Canada v India (Lauderhill)
15 June Group B: England v Namibia (Antigua)
15 June Group B: Australia v Scotland (Saint Lucia)
16 June Group A: Ireland v Pakistan (Lauderhill)
16 June Group D: Bangladesh v Nepal (Saint Vincent)
16 June Group D: Sri Lanka v Netherlands (Saint Lucia)
17 June Group C: New Zealand v Papua New Guinea (San Fernando)
17 June Group C: West Indies v Afghanistan (Saint Lucia)
Ireland Academy
14 June 3rd ODM: Emerging Ireland v West Indies Academy (Bready)
18 June 1st 4-day match: Emerging Ireland v West Indies Academy (Comber)
Women's Super 3s
16 June T20: Dragons v Scorchers (Lisburn)
16 June T20: Dragons v Typhoons (Lisburn)
NCU Challenge Cup
15 June Round 3: Lisburn v Derriaghy (Wallace Park)
15 June Round 3: Muckamore v CSNI (Moylena)
15 June Round 3: North Down v Instonians (Comber)
15 June Round 3: Woodvale v Waringstown (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
15 June Armagh v Donacloney Mill (The Mall)
15 June Belfast v Derriaghy (Mallusk)
15 June Drumaness Superkings v Templepatrick (Village Ground)
15 June Laurelvale v Cregagh (Laurelvale)
15 June Lurgan v Ballymena (Pollock Park)
CL T20 Cup
15 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
15 June Group A: Dublin University v The Hills (College Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
16 June Group A: North County v The Hills (Balrothery)
16 June Group A: The Hills v Balbriggan (The Vineyard)
16 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
NW Premiership
15 June Ardmore v Bready (The Bleachgreen)
15 June Brigade v Killyclooney (Beechgrove)
15 June Coleraine v Donemana (Sandel Lodge)
15 June Eglinton v Newbuildings (Eglinton)
NW Championship
15 June Fox Lodge v Bonds Glen (Ballymagorry)
15 June The Nedd v Strabane (The Nedd)
15 June Glendermott v Ballyspallen (The Rectory)
15 June Burndennett v St Johnston (Burndennett)
NWCU Women
17 June Eglinton v Bready (Eglinton)
17 June Fox Lodge v Newbuildings (Ballymagorry)
17 June Strabane v Bonds Glen (Strabane Park)
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
Latest Photos
 Ireland Academy v West Indies Academy, Match 2
13 June (CricketEurope)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
 Johnny Thompson