Woodvale Vs Civil Service North
1-Innings Match Played At Ballygomartin Road, Belfast, 16-May-2024, Premier League
Woodvale Win by 8 wkts
Toss won by Civil Service North
Umpires J McCready - W McCully
Scorers C Morrison - Sarah Keates
Home Side Woodvale
Points Awarded Civil Service North 0, Woodvale 4
Civil Service North 1st Innings 127/8 Closed (Overs 20)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
Luke Georgeson c C Robinson b R Pretorius 0 1 2 0 0
R Hunter+ c L Kaestner b P Robinson 23 32 26 3 0
MP Ellison st J Gibson b P Robinson 34 38 26 3 1
S Thompson* lbw b M Peak 20 28 19 0 2
Harry Dyer c S Bunting b A Adey 8 13 11 1 0
P Beverland run out James Rose   22 29 19 3 0
Adam Leckey   b R Pretorius 2 9 7 0 0
J Kennedy run out J Gibson   3 9 6 0 0
AJ Cowden not out   0 6 2 0 0
Finn Lutton not out   7 4 3 0 0
Matthew Foster dnb            
extras   (b1 lb3 w2 nb2) 8        
TOTAL   8 wickets for 127        
FOW
1-2(Luke Georgeson) 2-58(R Hunter) 3-75(MP Ellison) 4-88(Harry Dyer)
5-99(S Thompson) 6-109(Adam Leckey) 7-119(J Kennedy) 8-120(P Beverland)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
R Pretorius 4 0 22 2 1 -
R Restieaux 4 0 30 0 - -
P Robinson 4 0 19 2 - -
L Kaestner 2 0 18 0 1 -
A Adey 4 0 19 1 - 1
M Peak 2 0 15 1 - 1
Woodvale 1st Innings 129/2 Closed (Overs 16.3)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
L Kaestner c R Hunter b Matthew Foster 8 15 10 1 0
R Pretorius not out   44 66 40 2 3
Harry Warke*   b Adam Leckey 13 22 19 1 0
A Adey not out   52 28 39 3 5
J Gibson+ dnb            
R Restieaux dnb            
C Robinson dnb            
James Rose dnb            
M Peak dnb            
P Robinson dnb            
S Bunting dnb            
extras   (b0 lb0 w12 nb0) 12        
TOTAL   2 wickets for 129        
FOW
1-18(L Kaestner) 2-50(Harry Warke)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
Luke Georgeson 3.3 0 27 0 2 -
Matthew Foster 4 0 23 1 - -
Finn Lutton 3 0 15 0 - -
Adam Leckey 3 0 34 1 2 -
Harry Dyer 3 0 30 0 - -
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
The Week Ahead
T20 World Cup
14 June Group A: USA v Ireland (Lauderhill)
14 June Group C: New Zealand v Uganda (San Fernando)
14 June Group D: South Africa v Nepal (Saint Vincent)
15 June Group A: Canada v India (Lauderhill)
15 June Group B: England v Namibia (Antigua)
15 June Group B: Australia v Scotland (Saint Lucia)
16 June Group A: Ireland v Pakistan (Lauderhill)
16 June Group D: Bangladesh v Nepal (Saint Vincent)
16 June Group D: Sri Lanka v Netherlands (Saint Lucia)
17 June Group C: New Zealand v Papua New Guinea (San Fernando)
17 June Group C: West Indies v Afghanistan (Saint Lucia)
Ireland Academy
14 June 3rd ODM: Emerging Ireland v West Indies Academy (Bready)
18 June 1st 4-day match: Emerging Ireland v West Indies Academy (Comber)
Women's Super 3s
16 June T20: Dragons v Scorchers (Lisburn)
16 June T20: Dragons v Typhoons (Lisburn)
NCU Challenge Cup
15 June Round 3: Lisburn v Derriaghy (Wallace Park)
15 June Round 3: Muckamore v CSNI (Moylena)
15 June Round 3: North Down v Instonians (Comber)
15 June Round 3: Woodvale v Waringstown (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
15 June Armagh v Donacloney Mill (The Mall)
15 June Belfast v Derriaghy (Mallusk)
15 June Drumaness Superkings v Templepatrick (Village Ground)
15 June Laurelvale v Cregagh (Laurelvale)
15 June Lurgan v Ballymena (Pollock Park)
CL T20 Cup
15 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
15 June Group A: Dublin University v The Hills (College Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
16 June Group A: North County v The Hills (Balrothery)
16 June Group A: The Hills v Balbriggan (The Vineyard)
16 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
NW Premiership
15 June Ardmore v Bready (The Bleachgreen)
15 June Brigade v Killyclooney (Beechgrove)
15 June Coleraine v Donemana (Sandel Lodge)
15 June Eglinton v Newbuildings (Eglinton)
NW Championship
15 June Fox Lodge v Bonds Glen (Ballymagorry)
15 June The Nedd v Strabane (The Nedd)
15 June Glendermott v Ballyspallen (The Rectory)
15 June Burndennett v St Johnston (Burndennett)
NWCU Women
17 June Eglinton v Bready (Eglinton)
17 June Fox Lodge v Newbuildings (Ballymagorry)
17 June Strabane v Bonds Glen (Strabane Park)
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
Latest Photos
 Ireland Academy v West Indies Academy, Match 2
13 June (CricketEurope)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
 Johnny Thompson