Bready Vs Phoenix
1-Innings Match Played At Magheramason, 18-May-2024, Bob Kerr Irish Senior Cup
Phoenix Win by 258 runs
Round 1
Toss won by Bready
Home Side Bready
Phoenix 1st Innings 374/5 Closed (Overs 50)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
Nicolaas Pretorius c P Palawat b D Scanlon 9 29 14 2 0
L Sheilds c R Clarke b P Ryan 10 12 9 2 0
J Lalor not out   201 185 151 20 7
J Munjal run out R Clarke/N McCombe   10 47 27 1 0
T Kane c G Roulston b I Young 44 50 50 2 3
SC Getkate c R Clarke b P Ryan 77 63 45 1 6
T Dempsey not out   9 5 4 0 0
A Bain dnb            
A Sidhu dnb            
D Ranolia dnb            
J Maginnis dnb            
extras   (b0 lb4 w10 nb0) 14        
TOTAL   5 wickets for 374        
FOW
1-21(L Sheilds) 2-47(Nicolaas Pretorius) 3-89(J Munjal) 4-179(T Kane)
5-348(SC Getkate)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
P Ryan 7 0 63 2 7 -
D Scanlon 8 0 41 1 3 -
J McCorkell 4 0 28 0 - -
P Palawat 9 1 64 0 - -
N McCombe 5 0 38 0 - -
G Roulston 9 0 60 0 - -
I Young 8 0 75 1 - -
Bready 1st Innings 116/9 Closed (Overs 26)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
G Roulston c Nicolaas Pretorius b T Kane 45 39 37 8 0
D Rankin   c&b T Kane 0 10 4 0 0
P Palawat c J Maginnis b A Bain 11 42 21 1 1
K Magee c ? b T Dempsey 28 42 49 3 0
R Clarke   b A Bain 0 1 1 0 0
I Young run out A Sidhu/T Dempsey   12 28 26 2 0
M Magee   b T Dempsey 0 10 4 0 0
J McCorkell   b A Sidhu 8 16 9 0 1
N McCombe   b L Sheilds 0 1 1 0 0
P Ryan not out   6 5 4 1 0
D Scanlon dnb            
extras   (b0 lb3 w3 nb0) 6        
TOTAL   9 wickets for 116        
FOW
1-1(D Rankin) 2-53(G Roulston) 3-65(P Palawat) 4-65(R Clarke) 5-88(I Young)
6-92(M Magee) 7-103(K Magee) 8-109(N McCombe) 9-116(J McCorkell)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
T Kane 6 0 23 2 - -
A Bain 7 1 48 2 3 -
A Sidhu 5 1 17 1 - -
T Dempsey 5 1 7 2 - -
D Ranolia 1 0 2 0 - -
L Sheilds 2 0 16 1 - -
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
The Week Ahead
T20 World Cup
14 June Group A: USA v Ireland (Lauderhill)
14 June Group C: New Zealand v Uganda (San Fernando)
14 June Group D: South Africa v Nepal (Saint Vincent)
15 June Group A: Canada v India (Lauderhill)
15 June Group B: England v Namibia (Antigua)
15 June Group B: Australia v Scotland (Saint Lucia)
16 June Group A: Ireland v Pakistan (Lauderhill)
16 June Group D: Bangladesh v Nepal (Saint Vincent)
16 June Group D: Sri Lanka v Netherlands (Saint Lucia)
17 June Group C: New Zealand v Papua New Guinea (San Fernando)
17 June Group C: West Indies v Afghanistan (Saint Lucia)
Ireland Academy
14 June 3rd ODM: Emerging Ireland v West Indies Academy (Bready)
18 June 1st 4-day match: Emerging Ireland v West Indies Academy (Comber)
Women's Super 3s
16 June T20: Dragons v Scorchers (Lisburn)
16 June T20: Dragons v Typhoons (Lisburn)
NCU Challenge Cup
15 June Round 3: Lisburn v Derriaghy (Wallace Park)
15 June Round 3: Muckamore v CSNI (Moylena)
15 June Round 3: North Down v Instonians (Comber)
15 June Round 3: Woodvale v Waringstown (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
15 June Armagh v Donacloney Mill (The Mall)
15 June Belfast v Derriaghy (Mallusk)
15 June Drumaness Superkings v Templepatrick (Village Ground)
15 June Laurelvale v Cregagh (Laurelvale)
15 June Lurgan v Ballymena (Pollock Park)
CL T20 Cup
15 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
15 June Group A: Dublin University v The Hills (College Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
16 June Group A: North County v The Hills (Balrothery)
16 June Group A: The Hills v Balbriggan (The Vineyard)
16 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
NW Premiership
15 June Ardmore v Bready (The Bleachgreen)
15 June Brigade v Killyclooney (Beechgrove)
15 June Coleraine v Donemana (Sandel Lodge)
15 June Eglinton v Newbuildings (Eglinton)
NW Championship
15 June Fox Lodge v Bonds Glen (Ballymagorry)
15 June The Nedd v Strabane (The Nedd)
15 June Glendermott v Ballyspallen (The Rectory)
15 June Burndennett v St Johnston (Burndennett)
NWCU Women
17 June Eglinton v Bready (Eglinton)
17 June Fox Lodge v Newbuildings (Ballymagorry)
17 June Strabane v Bonds Glen (Strabane Park)
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
Latest Photos
 Ireland Academy v West Indies Academy, Match 2
13 June (CricketEurope)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
 Johnny Thompson