Clontarf Vs Malahide
1-Innings Match Played At Malahide, 09-Jun-2024, Bob Kerr Irish Senior Cup
Malahide Win by 24 runs (DLS)
Round 2
Toss won by Clontarf
Umpires P Carty - S Karpe
Scorers A Fallon - H Manks
Home Side Clontarf
Comment Rain affeeted. Malahide won by 24 runs (DLS)
Clontarf 1st Innings 175/9 Closed (Overs 50)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
M Thompson c J Martins b J Newland 4 5 8 1 0
E Delany* c R Shoebridge b K Donnelly 13 47 18 0 0
R Dalal+ c Y Ahmadzai b J Newland 17 36 36 2 0
D Delany lbw b Mike Frost 18 69 60 2 0
H Thompson   b Mike Frost 13 33 21 2 0
A Delany c R Shoebridge b T Khanduja 23 52 46 3 0
Y Balasubramanium c Mike Frost b M Sane 16 17 14 1 1
R Wilson not out   43 65 52 5 0
P Ryan   b Mike Frost 6 18 19 1 0
NA Amanullah   b K Donnelly 11 36 24 0 0
CRP McDonnell not out   2 5 3 0 0
extras   (b0 lb4 w5 nb0) 9        
TOTAL   9 wickets for 175        
FOW
1-5(M Thompson) 2-36(R Dalal) 3-38(E Delany) 4-60(H Thompson) 5-79(D Delany)
6-107(Y Balasubramanium) 7-109(A Delany) 8-126(P Ryan) 9-166(NA Amanullah)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
K Donnelly 10 1 33 2 1 -
J Newland 9 1 33 2 1 -
J Martins 7 1 30 0 - -
Mike Frost 10 2 32 3 1 -
T Khanduja 8 1 24 1 - -
M Sane 6 1 19 1 2 -
Malahide 1st Innings 68/2 Closed (Overs 11.3)
Batsman Fieldsman Bowler Runs Min Bls 4s 6s
C McLoughlin-Gavin   b D Delany 6 13 11 1 0
Y Ahmadzai not out   33 71 29 5 0
AR Frost c R Dalal b D Delany 15 38 20 3 0
J Martins not out   9 18 9 1 0
R Shoebridge dnb            
J Newland* dnb            
Mike Frost dnb            
Matt Ford dnb            
K Donnelly dnb            
T Khanduja dnb            
M Sane dnb            
extras   (b0 lb1 w4 nb0) 5        
TOTAL   2 wickets for 68        
FOW
1-13(C McLoughlin-Gavin) 2-52(AR Frost)
Bowler Overs Maid Runs Wkts wd nb
D Delany 6 0 37 2 3 -
R Wilson 4 1 20 0 - -
NA Amanullah 1.3 0 10 0 - -
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
The Week Ahead
T20 World Cup
14 June Group A: USA v Ireland (Lauderhill)
14 June Group C: New Zealand v Uganda (San Fernando)
14 June Group D: South Africa v Nepal (Saint Vincent)
15 June Group A: Canada v India (Lauderhill)
15 June Group B: England v Namibia (Antigua)
15 June Group B: Australia v Scotland (Saint Lucia)
16 June Group A: Ireland v Pakistan (Lauderhill)
16 June Group D: Bangladesh v Nepal (Saint Vincent)
16 June Group D: Sri Lanka v Netherlands (Saint Lucia)
17 June Group C: New Zealand v Papua New Guinea (San Fernando)
17 June Group C: West Indies v Afghanistan (Saint Lucia)
Ireland Academy
14 June 3rd ODM: Emerging Ireland v West Indies Academy (Bready)
18 June 1st 4-day match: Emerging Ireland v West Indies Academy (Comber)
Women's Super 3s
16 June T20: Dragons v Scorchers (Lisburn)
16 June T20: Dragons v Typhoons (Lisburn)
NCU Challenge Cup
15 June Round 3: Lisburn v Derriaghy (Wallace Park)
15 June Round 3: Muckamore v CSNI (Moylena)
15 June Round 3: North Down v Instonians (Comber)
15 June Round 3: Woodvale v Waringstown (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
15 June Armagh v Donacloney Mill (The Mall)
15 June Belfast v Derriaghy (Mallusk)
15 June Drumaness Superkings v Templepatrick (Village Ground)
15 June Laurelvale v Cregagh (Laurelvale)
15 June Lurgan v Ballymena (Pollock Park)
CL T20 Cup
15 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
15 June Group A: Dublin University v The Hills (College Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: Civil Service v Clontarf (Phoenix Park)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group B: North Kildare v Malahide (The Maws)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Terenure v Phoenix (Terenure)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group C: Adamstown v Leinster (Corkagh Park)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Pembroke v Railway Union (Sydney Parade)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
15 June Group D: Merrion v Rush (Anglesea Road)
16 June Group A: North County v The Hills (Balrothery)
16 June Group A: The Hills v Balbriggan (The Vineyard)
16 June Group A: North County v Balbriggan (Balrothery)
NW Premiership
15 June Ardmore v Bready (The Bleachgreen)
15 June Brigade v Killyclooney (Beechgrove)
15 June Coleraine v Donemana (Sandel Lodge)
15 June Eglinton v Newbuildings (Eglinton)
NW Championship
15 June Fox Lodge v Bonds Glen (Ballymagorry)
15 June The Nedd v Strabane (The Nedd)
15 June Glendermott v Ballyspallen (The Rectory)
15 June Burndennett v St Johnston (Burndennett)
NWCU Women
17 June Eglinton v Bready (Eglinton)
17 June Fox Lodge v Newbuildings (Ballymagorry)
17 June Strabane v Bonds Glen (Strabane Park)
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
Latest Photos
 Ireland Academy v West Indies Academy, Match 2
13 June (CricketEurope)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
 Johnny Thompson