Carrickfergus v North Down - PL (29 June)
- Four wickets for Craig Young in the game
- Top edge from Ruan Haasbroek....
- ...flies all the way
- Seam up, head down
- Kerwin Mungroo in action
- Past the edge of Haasbroek's bat
- James Shannon back on the pitch
- First ball from Ally Shields...
- ...and Haasbroek misses with the Sweep...
- ...and the decision is given
- Could have been 2 in the over...
- ...hard chance mate!
- Sam Gordon batting
- Straight bat from Sam
- A missed sweep by CJ gets Ani excited
- Didn't miss that one - four!
- Tucked to leg by CJ van der Walt
- Punched by Sam Gordon
More from CricketEurope
International and domestic scorecards & statistics - for teams, competitions and players.
All the material published by CricketEurope since 2000 … and more!
View the latest international, interprovincial and provincial league tables.
The Week Ahead
Future Series
2 July T20: Emerging Knights v Ireland Academy (Stormont)
2 July T20: Emerging Warriors v Lightning Bolts (Belmont)
3 July T20: Munster Heat v Emerging Knights (Belmont)
3 July T20: Emerging Warriors v Ireland Academy (Stormont)
3 July T20: Munster Heat v Ireland Academy (Belmont)
3 July T20: Emerging Knights v Lightning Bolts (Stormont)
4 July T20: Emerging Warriors v Munster Heat (Belmont)
4 July T20: Lightning Bolts v Ireland Academy (Carrickfergus)
4 July T20: Lightning Bolts v Munster Heat (Belmont)
4 July T20: Emerging Knights v Emerging Warriors (Carrickfergus)
Women's Super 3s
7 July T20: Scorchers v Typhoons (Oak Hill)
7 July T20: Scorchers v Dragons (Oak Hill)
NCU Challenge Cup
6 July Semi-final: Lisburn v Instonians (Wallace Park)
6 July Semi-final: Muckamore v Woodvale (Moylena)
NCU Premier League
6 July CSNI v CIYMS (Stormont)
6 July Instonians v Carrickfergus (Shaw's Bridge)
6 July Lisburn v Muckamore (Wallace Park)
6 July North Down v Waringstown (Comber)
6 July Woodvale v Cliftonville Academy (Ballygomartin Road)
NCU Section 1
6 July Armagh v Laurelvale (The Mall)
6 July Cregagh v Belfast (Cregagh Memorial)
6 July Derriaghy v Donacloney Mill (Queensway)
6 July Drumaness Superkings v Ballymena (Village Ground)
6 July Templepatrick v Lurgan (The Cloghan)
CL T20 Cup
6 July Sem-Final: Balbriggan v Pembroke (Sydney Parade)
6 July Sem-Final: Leinster v Malahide (Sydney Parade)
NW Premiership
6 July Killyclooney v Bready (Killyclooney)
6 July Brigade v Eglinton (Beechgrove)
6 July Newbuildings v Donemana (Foyleview Arena)
6 July Coleraine v Ardmore (Sandel Lodge)
NW Championship
6 July Glendermott v Burndennett (The Rectory)
6 July Ballyspallen v St Johnston (Ballyspallen)
6 July The Nedd v Bonds Glen (The Nedd)
6 July Strabane v Fox Lodge (Strabane Park)
Faughan Valley Cup
5 July Semi-final: Brigade v Bready (Beechgrove)
5 July Semi-final: Ardmore v Donemana (The Bleachgreen)
Eric Cooke Cup
5 July Semi-final: Newbuildings v Bonds Glen (Foyleview Arena)
5 July Semi-final: Killyclooney v Eglinton (Killyclooney)
Sperrin Springs Cup
5 July Semi-final: Coleraine v Strabane (Sandel Lodge)
5 July Semi-final: St Johnston v Fox Lodge (The Boathole)
Johnny Thompson of Newbuildings after cup win
Johnny Thompson